Půjčky od soukromých investorů

Na internetu naleznete množství nabídek soukromých investorů, kteří jsou ochotní půjčit bez nutnosti splnění dodatečných podmínek v zásadě komukoli. Půjčky od soukromých investorů tak mohou být vhodným řešením pro ty, kdo se ocitli v momentální finanční tísni. Ve většině případů se nepřihlíží k záznamům v bankovních či nebankovních registrech dlužníků, takže nevadí, pokud máte nějaké předchozí nesplacené pohledávky. Pro získání půjčky od soukromých investorů rovněž není nutné mít pravidelné zdroje příjmů. Může to tedy být vhodné řešení také pro nezaměstnané, matky na mateřské dovolené či studenty.

Mezi soukromé investory patří buď různé nebankovní investiční společnosti, nebo soukromé osoby. Půjčky pro ně představují druh finanční investice, pro kterou je typické vysoké zhodnocení peněz spojené s poměrně vysokým rizikem. Půjčky od soukromých investorů se proto vyznačují vysokými úrokovými sazbami, které mají toto riziko kompenzovat. Nejdůležitější údaj, na který byste se měli při sepisování smlouvy zaměřit, je tzv. RPSN. Toto číslo udává vaše celkové roční náklady vyjádřené v procentech a jsou v něm zahrnuté jak úroky, tak veškeré poplatky za uzavření smlouvy či vedení úvěrového účtu. Existuje také možnost, že využijete online aukce půjček. To je služba, kdy si sami stanovíte podmínky půjčky a pak čekáte na to, jestli někdo tyto Vaše „pravidla“ akceptuje.

V mnoha případech se setkáte s tím, že peníze nejsou půjčovány prostřednictvím smlouvy, ale jednoduše na základě vystavení směnky. Na této směnce bude nejčastěji uvedený termín, do kterého jste povinni uhradit částku ve stanovené výši. Někdy se však používají také směnky „na viděnou“, kdy se zavazujete proplatit směnku kdykoli při jejím předložení. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi rizikový druh půjčky, kdy po vás není vyžadována žádná záruka, může roční úroková sazba dosahovat i několika stovek procent. Směnky byste proto měli využívat především pro krátkodobé půjčky.